Prof. Dr. Mustafa YILMAZ Prof. Dr. Mustafa YILMAZ izmir estetik cerrahi

Alt Çenenin Önde Olması: Alt Çenenin Geriye Alınması

izmir klinik estetik cerrahi

Alt Çenenin Önde Olması

Alt çene yapılan cerrahi bir işlem ile çene istenildiği kadar geriye alınır. Alt Çenenin Önde Olması, şekilde gösterildiği gibi, küçük bir kemik kesimi ile arka alt çene hareket ettirilir, cerrahi bölgede kemik temas geniş olduğu içinde hızlı bir iyileşme  sağlanır ve kemik segmentler  nihai kontrol için vida ve plaklarla tutulur, böylece iyileşir.

Alt Çenenin önde olması, Alt çeneyi geriye alma

Alt Çenenin önde olması, Alt çeneyi geriye alma

Bilateral Sagittal Split  Osteotomi

Bu işlem, yetersiz alt çene öne doğru hareket, ya da geriye doğru alt çene (mandibula) üzerinde gerçekleştirilir. Bu, arka dişlerinin gerisinde yapılan kemik kesisi ile gerçekleştirilir (değil eklem) ve çene kemik temas her zaman korunduğu için hızla iyileşir. Doldurulması gereken kemik veya herhangi bir boşluk, ve bu operasyonda yoktur, iyileşme süresi boyunca birlikte diş teli gerekli değildir. Kemiklerin  stabilizasyonu için Rijit İnternal Fiksasyon (Plak ve vidalarla). Bu teknik, iyileşme esnasında diş teline ihtiyacı ortadan kaldırır.

Çene Cerrahisi Tedavi Sırası

Kombine ortodontik ve cerrahi tedavi genellikle tamamlamak için 18-24 ay gerektirir. Tedavi dört aşamaya ayrılabilir:

1.Tedavi Planlaması

2.Ameliyattan önce Ortodontik tedavi

3.Cerrahi tedavi

4.Ameliyat sonrası Ortodonti tdavi

1. Tedavi Planlaması

Ağız, Yüz ve Çene cerrahı ve ortodontist sizinle tedavi programı planlamak için birlikte çalışan ana uzmanları olacaktır. Onlar sizin durumunuzda planlamak için klinik muayene ile birlikte diş ve yüz röntgen filmleri, diş modeller fotoğraflar kullanacağız.

2. Cerrahi öncesi Ortodonti

Dişlerin ameliyattan önce aynı hizada olmalıdır. Eğer dişleriniz düzensiz ve çapraşık ise bunlar yaklaşık 8-16 ay için takılacak braketler ile dişlerin düzeltilmesi için gerekli olabilir. Braketler çene uyum için hazırlık, yeterli diş düzenlemesi için gereklidir.

Ameliyattan önce ortodontist için son kontrolde, braketler yerleştirir ameliyat sırasında lastikler yerleştirmek için kullanılacaktır.

3. Cerrahi Tedavi

Alt Çenenin Önde Olması durumunda yapılacak işler, dişlerin çapraşıklığı düzeltildikten sonra, size cerrahınız tekrar değerlendirecektir. İstenilen cerrahi öncesi  önerilen programın  gözden geçirilecektir ve çene cerrahi tedavi için bir plan hazırlanacaktır.

Cerrahi Detaylar için hastanede kalış süresi ve iyileşme süresi bu sırada tartışılır. Bu kontrolün amacı daha iyi bir ameliyat sonucu almak için gereklidir. Bu kontrolde soruları sormaya çekinmeyin gerekir.

Hastane

Ortognatik (Çene) cerrahisi bir ameliyathanede yapılır ve çoğu durumda bir iki gün hastanede kalmanız gerekir. Edilir. Hastaya operasyon süresince uykuda olacağı genel anestezi verilir.

Hastalar genellikle 1 veya belki 2 gün hastanede kalacak. Belirtilmedikçe eğer önceden cerrah muayenehanede kontrol gününde, sizin tıbbi geçmişinizi kaydetmek bir fizik muayenesini yapmak ve malzeme siparişlerini yapacaktır.

Bir fizik muayene, ameliyat ve anestezi için uygun olduğundan emin olmak için yapılır. Bir anestezi uzmanı (doktor genel anestezi uygulayan) ameliyat öncesi sizi muayene ve genel anestezi hakkında bilgilendirme için sizinle konuşacaktır.

Çenelerin lastiklerle “maksillomandibuler fiksasyon” olarak bilinen ve tatmin edici iyileşme meydana gelmesi için gerekebilen bir yöntemdir. Alt ve üst dişler arasındaki uyum da alt ve üst dişlerin arasına yerleştirilmiş bir atel (küçük plastik şablon) ile tespit edilir. Bu atel size özel dişlerinizin için, ameliyattan önce sizin için yapılır. Diler arasına lastikler her zaman gerekli olmayabilir.

Cerrahi Sonrası

Ameliyat sonrası yaklaşık 2 hafta boyunca dişler arasında elastik lastikler olacaktır her zaman olmamak kaydıyla gerekli olabilir.  Bazen bu  lastikleri daha uzun bir süre için kullanılabilir.

Diyet başlangıçta sıvı olacak, ama aynı zamanda yumuşak gıdalar çiğnemek mümkün olacak. Bunlar makarna oluşur, patates püresi, pirinç, balık, vb

Kemik plakalar ve vida yardımı ile sağlamlaştırılır. Bazen çeneler arasına elastik lastikler  döşenebilir. Kemik plakaları cerrahi titanyumdan yapılır ve genellikle çıkarılmazlar ömür boyu kalabilirler.

Bu plakaları hissetmek mümkün olmayacaktır ve sadece röntgende onları göreceksiniz. Cerrahi alanında bir enfeksiyon gelişirse o zaman  çıkarılmasını gerektirebilir.

Bazen fizik tedavi çene ameliyat sonrası gerekli olabilir. Çene ameliyattan sonra genellikle 4 ila 5 hafta ağız açıklığı, tam olacaktır.

Ameliyattan sonraki ilk 6 hafta boyunca doktor  muayenehanesine düzenli ziyaretler olacaktır. Bu kontrollerde  iyileşme, çene pozisyonu izlenecektir. Radyografi, iyileşme izlemek için kullanılır.

Tam kemik iyileşmesi için toplam süre 3 ila 4 aydır.

4. Çene Cerrahi Sonrası Ortodonti

İyileşme gerçekleşir ve yeni çene pozisyonu sabit olduktan sonra, alt ve üst dişler daha yeni çene pozisyonu için dişlere bazen ortodonti uygulanabilir.

Ameliyattan sonra Ortodontik tedavi 6 ila 12 ay sürebilir.

 

Cerrahi Günü

Alt Çenenin Önde Olması durumunda Alt çeneyi geriye alma ameliyatında, anesteziye  hazırlamak ve rahatlamanıza yardımcı olacak ilaçlar ameliyat günü yapılacaktır.  Ameliyathane alanına geldiğinizde, intravenöz kateter (IV) Kolunuza takılacaktır. Bu tekrarlanan enjeksiyon için ihtiyacı ortadan kaldırarak, gerekli sıvı ve ilaçlar sağlayacaktır.

Ameliyathanede genel anestezi alacaksınız. Uyurken, bir solunum tüpü (endotrakeal tüp) sizin nefes borusu içine burnunuzdan geçilecek. Ameliyat ağız içinde yapılacaktır.

İlaçlı pamuk aplikatörler burun dokuları küçültmek ve tüp geçişini kolaylaştırmak için burnunuza uygulanacaktır. Ameliyat sırasında uykuda olacak ve cerrahi hakkında  hiçbir şey hissetmeyecektiniz.

Ameliyat bittikten sonra solunum tüpü çıkarılacaktır. Böylece, hasta ameliyat hakkında hiç bir hatırlamayacak fakat hala biraz uykulu olacaktır. Hastaneden taburcu oluncaya kadar intravenöz kateter genellikle yerinde kalacaktır.

Çene Cerrahisi Sonrası

Minör kanama

Çene cerrahisi sonrası biraz sızıntı şeklinde kanama sık görülür. Üst çene cerrahisi olan hastalar yaklaşık 10 gün boyunca küçük burun sızıntı kanamaları olabilir.

Sıvı alımı

En kısa sürede olabildiğince berrak sıvılar su, vişne suyu, elma suyu vb  alabilir. İntravenöz kateterden de sıvı verilebilir. Bir ortalama yetişkin başına günde sıvı 3-2 litre kadar gerektirir. Bu çok gibi gelebilir, ama  sürekli yudumlayarak bu miktarın içebilirsiniz. Ertesi gün çorba vb alabilirsiniz.

Konuşma

Ameliyattan sonra konuşmak eğer dişler lastiklerle bağlanmadıysa problem olmaz. Genel olarak, hasta ameliyattan sonraki 24 saat içinde anlaşılabilir konuşma mümkündür.

Ağrı

Hastalar ağrı kendi algı bağlı ağrı farklı miktarlarda olur. Çoğu hasta diş çekimi sonrası yaşanan ağrı gibi daha az bir “rahatsızlık” hisseder. Bu genellikle yaklaşık 5 gün sürecek ve ağrı kesici ilaçlar ile iyi yönetilen olacaktır. Kemik grefti olan hastalarda greftler olmayanlara göre daha fazla ağrı hissedebilirsiniz (kemik alınan bölgede).

Burun tıkanıklığı

Üst çene cerrahisi olan hastalarda cerrahi sonrasında bir süre kısmi burun tıkanıklığı yaşanabilir.

Tıkanıklığı burun delikleri temizleme ve burun spreyleri kullanarak giderilebilir. Bir çözelti içinde ıslatılmış pamuk uçlu aplikatör ile, burun delikleri temizlenir.

Tıkanıklığı genellikle ameliyattan sonraki 2 hafta içinde gitmiş olacak.

Eğer üst çene ameliyatı geçirdiyseniz, ameliyat sonrası ilk hafta içinde burnunuzu şiddetli temizledikten kaçının.

Kemik Grefti

Üst çene cerrahisi geçiren hastalar, kemik greft bazen gerekebilir.Kemik genellikle kalçadan alınır. Bu prosedür, çene cerrahi ile aynı anda gerçekleşir. Kalça rahatsızlık 7 ila 10 gün içinde azalacaktır.

Cerrahi Sonrası

Ameliyattan sonra, hasta yakından izlenecektir Anestezi sonrası derlenme odasına aktarılır. Ziyaretçilere burada izin verilmez. Yaklaşık 3 saat içinde size aile üyeleri ziyaret etmek serbest olacaktır.

Ziyaretçiler

Yakın aile üyelerine sınırlı  ziyaret mümkündür.

 Bulantı ve Kusma

Bulantı olabilir. Mideniz boş olduğu için bu, hayatı önemli bir durum değildir. Kusma meydana gelirse, sakin ve herhangi bir sıvı ile ağzınız temizlenir. Eğer dişlerde lastikler varsa  acil durumlarda bunlar çıkarılabilir, hemşireler bu uyum süreci boyunca size yardımcı olacaktır.

Şişme Ödem

Ameliyattan sonra, yüzünüzü şişmiş olacaktır. Bu şişlik 36 ila 48 saat içerisinde maksimuma ulaşır ve bir hafta ameliyat sonrası kadar azalmaya başlar etmez. Alt çene cerrahisi ile şişlik genellikle üç hafta içinde gitmiş olacak. Üst çene cerrahisi ile şişme iki hafta içinde gitmiş gibi görünür, ancak hafif bir şişlik 6 ila 12 ay sürebilir.

Yatış sırasında şişliği en aza indirmek için tedavi yapılacaktır. Özel bir ilaç ameliyat öncesinde şişlik kontrol etmek için intravenöz verilecektir.

Buz torbası kısa bir süreli  aralıklı gün boyunca olarak uygulanır, ve bir ilaçlı krem dudakların şişme azaltmak için de kullanılabilir.

Ameliyattan sonraki ilk hafta boyunca mümkün olduğunca başı dik tutunuz. Şişme duruş ile ilgilidir. Baş dik tutularak ve mümkün olduğunca yürüyerek, göz çevresinde şişlik azaltılabilir.

Dudak Uyuşukluk

Alt çene cerrahisi, alt dudak, diş ve diş etlerinde (karıncalanma, ağrı) uyuşmuş hissedebilirsiniz. Bu bir süre sonra kaybolacaktır. Bazen nadiren de olsa  bir yıl veya daha fazla olabilir,  çok nadir kalıcı olabilir.

Bazen üst çene cerrahisi üst dudak ile dişler, diş etleri ve burun yan geçici  duygu olabilir veya (karıncalanma, ağrı) uyuşmuş hissedebilir. Bu yine bir yıl veya daha fazla geçici olabilir, ama genellikle kalıcı olmayacaktır.

İlaçlar

Ameliyat ve sonrasında antibiyotik, ağrı kesici ilaç, dudak kremi ve burun spreyi verilecektir. Hastaneden çıkarken gerekirse bu, devam edilecektir.

Yürüyüş

Kalça kemik greftleri ile olanlar da dahil tüm hastalar, en kısa sürede ellerinden geldiğince yürümeye denemelidir. Kalça greftleri olan hastalar başlangıçta yardımı gerekebilir.

Diş Temizleme

Her yemekten sonra yumuşak bir diş fırçası ile dişlerinizi fırçalayın. Fırçalama ek olarak, durulama gargara kullanır. En az 2 hafta ameliyat sonrası kadar böyle bir ağız hijyeni yararlıdır.

Ağız Atelleri (Splint)

Atel (plastik diş şablonu) yeni çene pozisyon içine yerleştirilmiş olan dişlerin modelleridir. Splint, üst ve alt dişler ve ısırma yüzeyleri arasında uyar.

Ameliyat esnasında çenelerin ayrılır ve splint yeni çenelerin yeni pozisyonda durmaları ve bu pozisyonu sürdürmek için üst ve alt dişler arasına monte edilir. Çeneler sonra 2 ila 3 gün boyunca bu yeni pozisyonda lastiklenebilir. Bunu takiben, elastikler 2 ila 3 hafta için kullanılır.

Splint akrilikten (şeffaf plastik) imal edilir ve kolayca fark edilmez. Teller ve lastikler kaldırıldıktan sonra, bir özel duruma bağlı olarak, splint kullanmaya devam edebilir.

Kilo Kaybı ve Diyet

Bazen kilo kaybı olabilir, iştah normale genellikle bir hafta sonra dönecek.

Diyet yapmaya çalışmamalıdır. Bu iyileşme sürecinde iyi bir beslenme için diyetisyen tavsiyeleri takip etmek önemlidir.

Eğer çeneleri lastikli ise, sıvı, yüksek kalorili, yüksek proteinli diyet olmak zorunda olacak. Lastik konmadıysa veya erken açıldıysa 3 ila 4 hafta ameliyat sonrası kadar yumuşak ya blender’lanmış diyeti sürdürmek zorunda kalacak. Bu dönemde uygun kemik iyileşmesi sağlayacaktır.

Psikolojik Faktörler

Bu ameliyattan sonra kasvetli veya depresif hissetmek anormal değildir. Aile üyeleri ve arkadaşlar yeterince teşvik etmelidir. Bu duygu genellikle hızla geçer ve durumunları iyileşir.

Taburcu Günü

Hastalar genellikle ameliyattan 1 ila 2 gün sonra taburcu edilir. Evde almak için gerekli ilaçlar verilecektir. Bir takip randevu  düzenlenecektir. Mümkün olan en kısa sürede  temas sporları dışında normal faaliyetlerine devam edebilir.  Tam kemik iyileşmesi yaklaşık 4 ay sürer. Çene tamamen iyileşinceye kadar, bu döneme ait tüm temas sporları KAÇINMAk gerekir.

Kısıtlı Çene Hareketi ve Konuşma

Konuşma lastikli çenelerde zordur, ancak konuşmak mümkün olacaktır. Yüze konuşma yüze iken daha kolay telefon görüşmelerini daha anlamak daha zorolacaktır. Lastikler açılınca konuşma daha kolay hale gelecektir.

Kaslar ameliyat sonrası dönemde kullanılmamıştır  Bu nedenle sertlik hissedeceksiniz. Çene hareketleri ilk başta zor olacak, ancak egzersizleri hareket ve esneklik kazanmak için yardımcı olacaktır. Sonunda normal bir diyet devam edilebilir.

 

Cerrahi Sonrası Geçiş Aşaması

5 ila 6 hafta süreyle yeni çene pozisyonu izlemek için periyodik kontroller gerektirir. Çene pozisyonu sabitleşip ve çene hareket tam oluncaya kadar final ortodontik tedaviye başlamak gerekir.

Bu geçiş sırasında, elastik bantlar birkaç hafta birlikte çeneler tutmak yardımcı olmak için kullanılabilir. Bunlar kolay yeme ve diş temizliği sağlamak için çıkarılabilir. Nihai ortodontik tedavi başladığında bu aşama sona erecektir.

Skar (Yara izleri)

Ortognatik cerrahi genellikle ağız içinde yapılır ve hiçbir dış yara izi bırakır.

Bir deri kesisi gerekli ise, o zaman bir çirkin iz kaçınmak için mümkün olan en iyi yere yerleştirilir.

Yeni Çene Pozisyonu

Çene çevresindeki kasların eski pozisyonuna geri dönmeye çalışırlar . Bu çekme dayanıklı lastikler ve kemik plakalar ve vidalar ile önlenir.Istikrar veya yeni konumu sürdürmek için çene kemikleri, plak ve vidalar ile mükemmel şekilde sabitlenir.

Bazen ameliyat sonrası konumda bazı değişiklikler olabilir. Braket ile genellikle dişlerdeki bu küçük değişikliklerin çoğunu düzeltilebilir.

Yine çok nadiren, belirgin çene pozisyonu değişirse tekrar ameliyat ve braketler gerekli olabilir. Bu değişiklik, önceden tahmin edilemez ve büyük olasılıkla çene eklem bölgesinde değişikliklere bağlıdır.

Kemik greftleri

Bazen kemik çeneler yeni konumda iyileştirmek için kemik greftleri  gerekli olabilir. Bu genellikle kalça bölgesinden alınır. Bu ihtiyaç için  doktorunuz sizinle tartışacaktır.

Bu kalça kemiğinin iç kısmında alınan kemik ile küçük bir deri yarasını içerecektir. Kalça genellikle ilk olarak 2 ila 3 hafta içinde yara iyileşecektir. Genellikle ayağa kalkmak ve ameliyattan bir gün sonra yürümek mümkün olacak.

kemik grefti aldıktan sonra uzun vadeli kalça bölgesi etkileri yoktur. Bazen, kemik grefti sonrası, bacak üst kısmı üzerinde bir olarak uyuşma alabilir. Bu çok nadirdir ve herhangi bir yürüme sorunununa yol açmaz. Bu geçicidir nadiren ya da kalıcı ya da olabilir.

Transfüzyon ihtiyacı

Cerrahi Sonrası kan transfüzyonu çene cerrahisi için gerekli değildir. Ameliyat sırasında kan kaybını en aza indirmek için, kan basıncı biraz ameliyat sırasında düşürülür. Bu herhangi bir kan kaybını en aza indirmek, ve böylece kan transfüzyonu gereksiz kılacaktır.

Cilt üzerinde Sıyrıklar

Nadiren ağız çevresi, cilt üzerinde küçük bir aşınma olabilir. Bu, küçük bir ağız açıklığından, ameliyat yapmanın zor olması gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Bir süre sonra kaybolur.

Spor ve Egzersiz

Ortognatik cerrahi sonrası ile dikkatli olmak gerekir. Kemik tamamen iyileşmek için 4 ila 6 ay kadar süre ister. Bu süre boyunca, çene (lere) herhangi bir doğrudan etkileri olmamalıdır.

Herhangi bir saldırgan veya temas sporları izin en az 4 ay sonra olur. En kısa sürede mümkün hafif spor veya egzersiz başlamak için teşvik edilmektedir.

Maliyetleri

Amaeliyatların ücretleri vardır. Bu duruma göre değişir ve sizin durumunuzda gider tüm, x-ışınları preoperatif fotoğraflar, dental modeller ateller yapmak modelini cerrahi ve planlama dahil edecektir.

Tüm ücretler ameliyat öncesinde ödenmesi gerekmektedir.

Özet

Çene cerrahisi kötü ısırmaları düzeltmek için bugünün dünyasında yaygın bir ameliyattır.

Tedavi ve ilgili olası riskleri birçok ameliyatta olduğu gibi yukarıdaki tartışmada  görebilirsiniz. Tedaviye başlamadan önce ilgili potansiyel riskleri anladığınızdan emin olmalısınız.

Eğer bu tip ameliyatlar geçirmiş hastalarla konuşmak isterseniz, o zaman bir isim listesi sağlayabilir.

Eğer cerrahi, iyileşme ve olası komplikasyonları hakkında bilgili iseniz, ameliyatı iyileşmeniz ve ameliyat öaşarısı daha iyi olacaktır.

Sorular?

Eğer danışmanlık veya cerrahi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, ofisimizle irtibata geçmekten çekinmeyin.

Eğer cerrahi gerekiyorsa, ortodonti tedavisi sonrasında ameliyat bekleme listesine konabilirsiniz. Bizim eski hastaların herhangi biriyle konuşuşabilirsiniz.

Alt Çenenin Önde Olması, izmir klinik estetik cerrahi

Leave a Reply