Prof. Dr. Mustafa YILMAZ Prof. Dr. Mustafa YILMAZ izmir estetik cerrahi

Kepçe Kulak

izmir klinik estetik cerrahi

Kepçe kulakların düzeltilmesi, Otoplasti

Otoplasti, kepçe kulakların düzeltilmesi ve kafaya daha da yaklaştırılmasını amaçlayan bir ameliyattır. Kulak kepçesi en uzak yerinde kafadan 18-20 mm (ortalama 2 cm) den daha açıkta duruyorsa estetik olarak hoş görünmez. Kepçe kulak olan hastalar genellikle ilkokula başlamadan ameliyat edilmektedir. Kulak, 5-6 yaş civarında erişkindeki boyutlara yakın büyüklüğe  geldiği için, bu yaştan başlayarak herhangi bir yaşta ameliyat edilebilmektedir.

 

Kepçe kulak deformitesi tek kulak ve her iki kulakta kıkırdakların kıvrılma açılarındaki bozukluk (90 dereceden daha fazla), kulak çukurunun normalden büyük olması (konka hipertrofisi), kulağın tümünün büyük olması (makroşya) veya kulak kıkırdaklarındaki diğer şekil bozukluklarından meydana gelebilir. Kulak şekli ve büyüklüğü bu operasyonla değiştirilebilmektedir.

otoplasty ile ilgili görsel sonucu

Kepçe kulak operasyonu hastanede ameliyathane şartlarında, genel veya lokal anestezi ile yapılabilir. Hasta operasyon sonrası bir süre izlendikten sonra aynı gün, evine dönebilir. Operasyon her kulak için 1 saat ve toplam 2 saat sürmektedir. Değişik teknikler uygulanabilmesine karşın, kulak arka yüzünden yaklaşılan teknikler daha popülerdir. Hastanın operasyon izi kulak arkası kıvrımına gizlendiği için bu teknikler daha çok kullanılmaktadır.  Operasyon planında kulaktaki problemlere göre farklı basamaklar uygulanabilmektedir. Genellikle kullanılan teknikte kulak derisi arka yüzden açılır, kulak kıkırdakları serbestleştirilir, kıvrım olması gereken kısım paralel kesilerek kıkırdaktan bir yarım tüp yapılır. Uygun şeklide katlanarak dikişlerle tespit edilir. Gerekli görüldüğünde çeşitli bölgelerden ve özellikle kulak çukurundan (konka) kıkırdaklar eksiltilir. Kıkırdak zarları ve yumuşak dokular kapatıldıktan sonra, derideki fazlalık alınarak dikilmektedir. Dikişler eriyen tipte olup alınması gerekmemektedir. Ameliyat sonrası hasta 1 gün tam kapalı sonrasında kulağa yapılan sınırlı pansumanla izlenmekte, sonra pansuman açılarak hasta kontrollere gelmek üzere gönderilmektedir. Kulak kepçesi anatomik ölçülere bağlı olarak (genel olarak 16-20 mm açıklık sağlanacak şekilde) istenilen ölçüde geriye alınabilir.

Kepçe Kulak

Anlatılan problem dışında kulakta; kulak kepçesinin büyük olması, asimetrik kulak kepçeleri, lobül şeklinde kulak, çanak şeklinde kulak, kenarlarında şekil bozuklukları olan kulaklara da rastlanmaktadır. Bunlar düzeltilebildiği gibi kulak kepçesinin yokluğu durumlarında yeni bir kulak kepçesi oluşturulabilmektedir.

 

Leave a Reply