Prof. Dr. Mustafa YILMAZ Prof. Dr. Mustafa YILMAZ izmir estetik cerrahi

Sık Yapılan Estetik ameliyat

izmir klinik estetik cerrahi

Amerikan Estetik Cerrahi Derneği’nin istatistiklerine göre; 20’li yaşlarda en çok burun ameliyat ve liposuction, 50’lerde ise cerrahi işlemler yapılıyor

20’Lİ YAŞLAR
Amerikan Estetik Cerrahi Derneği’ne göre, 20 yaş ve altı gençlerde yapılan müdahaleler arasında; akne izi operasyonları, epilasyon, rinoplasti (burun ameliyatı), meme büyütme ve liposuction var.

30’LU YAŞLAR
Bu yaş grubu, çeşitli sebeplerle ertelenmiş ergenlik dönemi şikayetlerini kapsıyor: Rinoplasti, meme büyütme ve küçültme operasyonları ile liposuction.

40’LI YAŞLAR
40’lı yaşlarla birlikte şekil değiştirici ameliyatlar yavaş yavaş yerini gençleştirici işlemlere bırakıyor. Bu müdahaleler ise şunlar:
1. Güneşin yarattığı hasarlar yüzünden cilt altındaki kolajen ve elastin lifler azalıyor ve ince kırışıklıklar başlıyor. Tedavisi; fraksiyonel lazer ve PRP (platelet rich plazma) enjeksiyonları. Fibroblast veya kök hücre enjeksiyonları da son dönemde kullanıma girdi.
2. En çok göz çevresi ve alında görülen mimik kırışıklıklarının tek çaresi enjeksiyon
3. 40’lı yaşlarda yer çekiminin etkisiyle sarkmalar ve üst göz kapaklarında kırışıklıklar oluşmaya başlıyor. Üst göz kapağındaki esneme için ise lokal anesteziyle ameliyat gerekiyor.
Bu yaş grubunda yanak bölgesi sarkabiliyor, ağız kenarlarındaki katlar belirginleşiyor. Bunun çaresi yüzün orta kısmını ameliyatla kaldırmaktır. 40’lı yaşlardaki ilk gençleşme ameliyatı blefaroplastidir.
Genlerdeki yaşlanma etkisi ile dokular eriyip ortadan kalkabilir. Çaresi; dolgu maddesi veya yağ enjeksiyonları.

50’Lİ YAŞLAR
Menopozun etkisi ile ani bir yaşlanma oluşuyor ve estetik ameliyat devri de başlıyor.
Yaşlanma; sarkma, yağlanma, doku kaybı şeklinde ortaya çıkıyor. Yüz ve boyun germe, meme küçültme, liposuction, bacak germe gibi işlemler yapılıyor. Bu yaştakilere yapılan liposuction’larda lazer kullanılması daha uygun çünkü lazerin cildi sıkılaştıran etkisi de var. Bu gruptakilerde cerrahi olmayan işlemlere de gerek var. Zaten medikal estetik ile estetik cerrahi birbirini tamamlayan işlemlerdir.

60’LI YAŞLAR
Yukarıdaki bütün işlemlere ek olarak; özellikle yüz kemiklerindeki erimeye yönelik derin dolgular veya kemik üzerine konan implantlar gündeme geliyor.

BURUN AMELİYATINDA 18 YAŞI BEKLEMEYE GEREK YOKTUR!
Estetik cerrahi yaşlanmayı önlemeye mi yoksa güzelleşmeye mi daha çok yarar?
Estetik cerrahi ikiye ayrılır; daha güzel görünmeyi amaçlayan ameliyatlar ve gençleştirmeyi hedefleyen müdahaleler. İlkine verilebilecek örnekler; burun ve meme ameliyatları, kepçe kulak operasyonu ve liposuction’dır. İkincisine ise , dolgu maddesi enjeksiyonları, lazer, peeling, yüz ve karın germe işlemleri ile meme kaldırma örnek gösterilebilir.

Çok genç yaştakiler estetik ameliyat olabilir mi?
Şekil bozukluğu yaratan problem, vücuttaki büyüme tamamlandıktan sonra düzeltilebilir. Hatta burun ameliyatında 18 yaşı beklemeye gerek yoktur.

ÇATIK KAŞA MÜDAHALE EDİLMEZSE ALIN KIRIŞIR
50-60 yaşında, 20 yaş daha genç görünebilmek için estetik müdahalelere erken yaşlarda mı başlamak gerekir yoksa üç-beş ameliyatla da 20 yaş gençleşmek mümkün mü?
Yaşlanmaya yönelik girişimleri hiç biriktirmeden düzelttirmek gerekir. Yaşlanmaya ait her deformasyon düzeltilmediği takdirde, çevresindeki dokuları da bozuyor. Örneğin; 40’ların başında üst göz kapakları ve kaşları düşen bir hasta; eğer hiçbir şey yaptırmazsa, otomatik olarak sürekli kaşlarını kaldırma ihtiyacı içinde oluyor. Bu da alındaki çizgilere neden oluyor. düzeltilmeyen çatık kaş, uzun vadede kaşların arasında kalıcı çizgiler oluşturuyor.

Estetiğin ömrü var mı?
Yüz germe veya meme toplama gibi yaşlanma ile ilgili işlemlerde sonucun kalıcı olmasını beklemek imkansızdır.

ERKEKLER İÇİN ESTETİK
20’li yaşlar : Burun ameliyatı (rinoplasti), akne izi tedavisi, kepçe kulak operasyonu, jinekomasti (meme büyümesi) düzeltilmesi.
30’lu yaşlar : Rinoplasti, saç ekimi.
40’lı yaşlar : Saç ekimi, dolgu enjeksiyonları ve üst göz kapağı ameliyatları.
50’li yaşlar : Yüz ve boyun germe, yağ aldırma, ciltle ilgili medikal estetik işlemler.
60’lı yaşlar : Görüntüsü hakkında titiz olan bir grup, estetik operasyon arayışına devam ediyor. Diğerleri ise yaşlanmayı kabul ediyor.

DERİ SARKMIŞSA KARIN GERME AMELİYATI
40’lı yaşlarda vücuttaki değişiklikler doğumların neden olduğu esnemeler ve yağlanmalarla ilgilidir. Eğer karın derisi çok sarkmışsa veya kaslarda gevşeme varsa, karın germe ameliyatı tercih ediliyor.
Vajinal estetikte de artış var. Bu operasyonda dış dudaklara yağ enjekte ediliyor, iç dudaklar kısaltılıyor.

SABAH.com.tr

Leave a Reply