Prof. Dr. Mustafa YILMAZ Prof. Dr. Mustafa YILMAZ izmir estetik cerrahi

Jinekomasti erkekte meme büyümesi

izmir klinik estetik cerrahi

Jinekomasti erkekte meme büyümesi

Jinekomasti erkekte meme büyümesi :

Jinekomasti

Erkeklerde meme dokusunun büyümesidir. İki taraflı ya da tek taraflı olabilen jinekomastide erkek, kadın göğsüne benzer bir meme oluşabilir.

Erişkin erkeklerin % 40’ında göğüs büyümesi mevcuttur. Nedenleri nelerdir: Hormonal değişiklik, yapısal veya nedeni belirlenemeyen,

Tedavi yöntemleri:
•Liposuction
•Lazer lipoliz
• Endoskopik Teknik
• Açık ameliyat;
• Kombine
Jinekomasti erkekte meme büyümesi

Jinekomasti erkekte meme büyümesi

Erkekte meme dokusunun aşırı şekilde gelişim göstermesi ve kadın memesine benzer hal alması olarak bahsedebileceğimiz jinekomastinin pek çok nedeni vardır. İnsan hayatının belirli dönemlerindeki hormonal ve fiziksel değişimlere/gelişimlere bağlı olarak karşımıza çıkan hastalık, fizyolojik olarak karşımıza çıkar ve yeni doğan dönemi, ergenliğe geçiş adını verdiğimiz dönem ve genel olarak 60 yaş sonrası yaşlılık döneminde karşımıza çıkar. Esrar kullanımı, karaciğer rahatsızlıkları, testis rahatsızlıkları gibi birçok sıkıntılı durum sonrası karşımıza da çıkabiliyor. Bu tür rahatsızlıklar sonucu ortaya çıkan meme büyümesi’ne ise; patolojik (hastalığa bağlı) Jinekomasti adını veriyoruz.

Hastalığın Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hastalığın tedavisi için cerrahi müdahale şarttır. İlaç tedavisi ya da egzersizler ile gerçekleştirilen ya da bireysel olarak uygulanacak herhangi bir tedavi yöntemi mevcut değildir. Cerrahi müdahaleler genel olarak olumlu ve yüz güldürücü sonuçlar doğurmaktadır ve başarısız değildir.

Leave a Reply