Prof. Dr. Mustafa YILMAZ Prof. Dr. Mustafa YILMAZ izmir estetik cerrahi

Lazer Lipoliz Nedir?

izmir klinik estetik cerrahi

Lazer Lipoliz Nedir?

Yaygın olarak ‘lazer lipo’ olarak bilinen lazer lipoliz, sırt ense bölgesi yağ birikimi, karın yan tarafları  ve boyun gıdı gibi yağ inatçı birikimlerinin çıkarılması için bir invaziv olmayan (kesip biçmeden) liposculpture (vucud şekillendirme) işlemdir. Bu etkili diyet  ve eksersize dirençli yağ alanları azaltmak veya liposuction gibi geleneksel yöntemlere göre daha az yan etkileri olan yağların lazerle eritilmesi yöntemidir. Prosedürün yüz ve vücut üzerinde istenmeyen yağları ‘eritmek’, için bir lazer ışını kullanan kullanan yöntemdir.  Erimiş yağ vücud tarafından metabolize edilerek uzaklaştırılır veya bir ‘aspirasyon’ ile erimiş fazla miktarda  vücudtan kolayca uzaklaştırılır.

Bir öğle arası tedavi olarak lanse edilmiş olmasına rağmen cerrah küçük bir kesi ve lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra işlem olacak  bölgeye lazer lipoliz küçük bir cerrahi işlemle uygulanır. İşlem lokal anestezi altında uyanık olarak yapıldığından, genellikle genel anestezi altında yapılan  geleneksel liposuction’dan  daha az riski vardır. Lazer lipoliz bir kilo kaybı tedavisi değildir ve inatçı küçük yağ lokalize alanları olanlar için iyidir, çok fazla kilolu insanlar için uygun değildir. Sonuçlar morarma ve şişlik olmadan, kısa bir süre içinde iyileşen  daha uyumlu ve kolayca vücut şekilendiren bir yöntemdir.

İşlem için uygun aday kimdir? İdeal aday diyet ve egzersiz dirençli inatçı yağları mevcut olanlardır. Sporla erimeyen yağları olan kişilerdir. Lazer Liposiz şişmanlar için bir tedavi değil, – normal vücut ağırlığında olan kişilerde yağ azaltmak  ve cilt sıkılaştırmaya ihtiyacı olan  bölgesel alanlarda yağ birikimi olan kişilerdir.
Tedavi öncesi  doktorunuz size eğer fazlam miktarda yağ birikimleriniz varsa bu yağlar normal liposakşın ile alıp, gevşeyen deri dokusunu sıkılaştırmak için laser lipo uygulamak  gerektiğini önerebilir. Lazer lipoliz sadece aşağı yukarı yağ 500 ml  kadar kadar çıkarılması için tavsiye edilmektedir, bu nedenle yağ büyük miktarlarda kalmak için  liposuction gerekebilir sarkan deri dokusu içinde lazer lipoliz kullanılabilir.

Tedavi lokal anestezi alanında kullanılacak küçük bir insizyon ile (iğne deliği)  deride yapılacaktır. Çok ince bir kanül (1 mm çapında içi boş metal boru) deri içine sokulur ve yağ hücrelerinin “erime” si için, yağ dokusu içine lazer ışığı tarama sistemi uygulanır. Bu işlem ile eriyen yağ hücreleri daha sonra vücut tarafından doğal olarak elimine edilir.  Bu miktar 500 ml fazla ise işlemi hızlandırmak ve sonuçlarını iyileştirmek için lazer lipoliz işleminden sonra serbest yağ emme yapılabilir. Prosedür 1-2 saat arasında sürer.

Tedavinin ardından bir saat ya da daha fazla dinlenmek gerekli olabilir, ancak normal faaliyetler genellikle ertesi gün devam edilebilir. Bu işlemden sonra 1-2 hafta süreyle şiddetli fiziksel aktiviteden kaçınmak en iyisidir.

lazer lipoliz

Bazen kilo kaybı ve sıkı bir cild farkı hemen tedavi sonrasında ortaya çıkabilir, ancak vücudunuzun işlemek ve doğal erimiş yağların uzaklaştırılması için ya da kesin sonuçların birkaç hafta boyunca yavaş yavaş ortaya çıktığı görülür.

Küçük miktarlardaki yağlar için gıdı altı, kol sarklaları, az göbek yağı, ayak bilekleri gibi yerlerde   lokal anestezik kullanılabilir ve  bu durumda riskler ve komplikasyonlar daha azalır, tedavi ağrısı daha az olur. Tedavinin ardından birkaç gün boyunca küçük bir şişlik, morarma ya da hassasiyet yaşayabilirsiniz.
Lazer lipo için maliyet maliyetler, tedavi edilen alan (lar) ın büyüklüğüne bağlıdır.

Uygulayıcı seçimi sadece uygun eğitimli ve nitelikli bir plastik cerraha lazer lipoliz işlemi yaptırılmalıdır.

Leave a Reply